Fillerin Özellikleri

Fillerde Beslenme

Fillerde ÜremeFillerin ÖzellikleriFiller karada yaşam süren en büyük ve en güçlü hayvan türleridir. Asya ve Avrupa fili olmak üzere iki türleri bulunmaktadır. Fillerin özellikleri çok fazladır ve türüne göre de değişim gösterebilmektedir.

Fillerin Özellikleri

  • Fillerin diğer hayvanlardan farklı olarak en belirgin özellikleri hortumlarının olmasıdır. Bu hortumun içerisinde 50 bin kas yer almaktadır. Hortumun ucunda burun delikleri yer almaktadır. Filler bu hortumu besinleri ve suyu ağızlarına götürmede, eşya kaldırmada ve koku alma amacıyla kullanmaktadır. Fillerde bulunan hortum filin su içebilmesi ya da vücuduna su püskürtebilmesi için 4 litre suyu taşıyabilme kabiliyetine sahiptir.
  • Filler hortumlarıyla kocaman eşyaları taşıyabildikleri gibi, küçücük bir sebzenin içini bile yiyebilmektedir. Bu hortum birçok konu için işe yarayan uzun bir parmak, borazan ve hoparlör olarak ta kullanılmaktadır.
  • Filler hortumlarını vücutlarını yıkamak için su püskürtmede, toprak banyosu yapmak için de toprak püskürtmede kullanabilmektedir. Yavru filler yeni doğdukları zamanlarda hortumlarını kullanmayı pek beceremezler. Bu nedenle anne fil, 12 yıl boyunca yavrusunu yanından hiç ayırmamaktadır. Anne fil 6 ay boyunca hiç usanmadan yavru file hortumunu kullanmayı öğretmek için çaba göstermektedir.
  • Fillerin ağızlarının iki yanında uzun ve sivri iki dişleri bulunur. Bu dişler sayesinde kendilerini savunurlar. Filler bu dişlerden birini yerde delik açarak su bulmak amacıyla kullanmaktadır. 
  • Filler lifli bitkileri çiğnemeleri nedeniyle dişleri çok fazla aşınmaktadır. Bu nedenle her aşınan dişin yerine arka sıradaki tekrardan gelmektedir.
  • Filler 24 saatin yaklaşık olarak 16 saatini yemek yemek amacıyla kullanmaktadır.
  • Filler kalın deriye sahiptirler, bu nedenle buldukları su ve çamur birikintisiyle serinlemeye çalışmaktadırlar.
  • Fillerin karınları guruldar ve bunu arkadaşlarının yerini anlamak için yaparlar. Filler bir tehlike ile karşı karşıya kaldıkları zaman sessizleşir. Filler 4 km uzaklıktan bile birbirleri ile haberleşme kabiliyetine sahiptir.
  • Fillerin özellikleri arasında bir diğeri ise kurak mevsimlerde göç etmeleridir. Filler göç sırasında hep aynı yolu izlemektedir. Filler göç esnasında yürüdükleri yollardaki dalları temizlemektedir.
  • Fillerin alnında insanların duyamayacağı şekilde boğuk bir ses çıkaran organları bulunmaktadır. Bu organ sayesinde filler kendi aralarında diğer canlıların anlayamayacağı şekilde şifreli konuşabilir.
Afrika Fili Özellikleri
Afrika filleri 3-4 metre yüksekliğe ve 6-7 ton ağırlığa kadar ulaşmaktadır. Bazı fillerin özellikleri 7 metreye kadar da ulaşabilmektedir.

Asya Fili Özellikleri
Omuz başına kadar yüksekliği 2 metre olan Asya fillerinin, boyları 6 metre iken, ağırlıkları ise ortalama 3-4 ton arasında değişim göstermektedir. 


Fillerin Özellikleri Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

18 Yorum Yapılmış "Fillerin Özellikleri"

elif miray

fillerin doğumunu izlediğimde çok şaşırdım çünkü filin derisini çekmişlerdi.

04.07.2014

sayfayı hiç beğenmedim

arkadaşlar bana filin nasıl sikildiğini öğretin özelliklerini öğretmeyin fil nasıl sikilir

28.05.2014

sahra

uzun ama olsun yine işime yaradıya siz ona bakın

19.05.2014

hakan meşe

gerçekten yani güzel olmuş elif eylülü seviyorum

13.05.2014

sanane

la ingilizceye çevircemde aradığım gibi cümle yok performans ödevi bea

29.04.2014

beyzanur

kısa ve öz değil çoğu insan okuduğunu anlamaz çok ağır bir yazı beğenmedim

23.04.2014

mustafa güngör

teşekürler dersim için çok faydalı oldunuz herkeze önericem

26.03.2014

deniz

çok güzel saolun çok yardımcı oldunuz

05.03.2014

ALI

bu cok guzel dersime yaradi

04.03.2014

Aylüh

Filler gerçekten ayak ucundamı yürüyor Tuhaf:))))

27.06.2013

serkan

filler parmak ucundamı yürür

26.06.2013

bella

bence biraz fazla uzun çünkü ben bunlarla yani fillerle bir bulmaca yapıcam

02.05.2013

ebrar

performans ödevim için çok işime yaradı

24.04.2013

Ödev Araştırmacı

Kardeşim bunun özet hali yokmu ?? cok uzun :D (bu konuda cıddıyım )

Editör Mesajı :
Sevgili öğrenciler biliyorum durumunuzu ama yapacak bişe yok bütün kullanıcıları göz önünde bulundurmak sorundayız ama kısa sürede olabilir :)

20.04.2013

Musa

Kim Yaptıysa Ellerine Sağlık Türkçe Ödevimi Yapmama Yardımcı Oldu :)).

17.04.2013

ilayda

bence fil gibi hayvan özelligi yok

14.04.2013

merve

ödevimde yardımçı oldu

13.04.2013

Admin

Fillerin Özellikleri hakkında siz ne düşünüyorsunuz. Lütfen düşüncelerinizi bizimle ve diğer kullanıcılar ile paylaşın, Fillerin Özellikleri konusunu geliştirmemize ve en doğru bilgileri sunmamıza yardımcı olun.

28.01.2013


#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | RSS Kaynağı | Yardım Forumları

Fil, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Temmuz - 2014